79. rocznica deportacji Żydów do Zbąszynia

Zbliża się 79. rocznica deportacji polskich Żydów z III Rzeszy do Zbąszynia. Wydarzenia z października 1938 roku prof. Jerzy Tomaszewski nazwał „Preludium Zagłady”. 28 października to dla mieszkańców Zbąszynia od wielu lat rocznica „przygarnięcia” kilku tysięcy wydalonych Żydów, o której zwykło się tutaj mówić „Dni Otwartych Ramion”. W Zbąszyniu wygnańcy znaleźli schronienie. Miasteczko, w którym mieszkało wtedy ponad 5 tys. ludzi, nagle, w ciągu jednej nocy przyjęło przeszło 6 tys. deportowanych. Pospiesznie organizowano im noclegi, między innymi w dawnych koszarach wojskowych, na dworcu kolejowym, w nieistniejącym dziś młynie braci Grzybowskich, w szkole na dzisiejszym Placu Wolności, w sali gimnastycznej i w synagodze, a także w mieszkaniach prywatnych. Wtedy, jak pisze prof.  Tomaszewski, „Honor społeczeństwa polskiego ratowali mieszkańcy Zbąszynia".

 W sobotę 28 października zapraszamy do Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu. O godz. 10.00 odbędą się dla dzieci warsztaty czytelniczo-plastyczne pt. „Baśnie żydowskie”, na których będziemy mogli poprzez czytane bajki poznać kulturę naszych niegdysiejszych sąsiadów. Będzie to okazja do zapoznania dzieci z tradycją żydowską i jej bardzo interesującą symboliką.

O godz. 17.00 pokażemy film dokumentalny Wojtka Olejniczaka z Fundacji Tres pt. „Do zobaczenia za rok w Jerozolimie”. Filmowi będzie towarzyszyć okolicznościowa wystawa w budynku biblioteki. Następnie zaprosimy Państwa na prezentację Anity Rucioch-Gołek pt. „Kim byli zbąszyńscy Żydzi?”.

O godz. 19.00 zapraszamy na film fabularny pt. „Azyl”, który pokazuje autentyczną historię dyrektora warszawskiego zoo i jego żony, Jana i Antoniny Żabińskich, którzy podczas II wojny światowej ratowali prześladowW sobotę 28 października zapraszamy do Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu. O godz. 10.00 odbędą się dla dzieci warsztaty czytelniczo-plastyczne pt. „Baśnie żydowskie”, na których będziemy mogli poprzez czytane bajki poznać kulturę naszych niegdysiejszych sąsiadów. Będzie to okazja do zapoznania dzieci z tradycją żydowską i jej bardzo interesującą symboliką.

Na wydarzenia kulturalne związane z 79. rocznicą „Polenaktion” jest wstęp wolny, jedynie na warsztaty dla dzieci obowiązują zapisy (tel. do biblioteki: 68 3860 700).