Skanujemy pamiątki z Powstania Wlkp. (6.04 i i 15.05)

OGŁASZAMY WIELKĄ AKCJĘ SPOŁECZNĄ!

Zbieramy pamiątki i fotografie związane z Powstaniem Wielkopolskim!

Można je przynieść do Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu 6 kwietnia lub 15 maja - tutaj je zeskanujemy lub sfotografujemy i jeśli będzie taka wola - oddamy Właścicielom

Miasto Poznań z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego ogłosiły wielką akcję społeczną gromadzenia do tej pory nieudostępnianych publicznie pamiątek powstańczych: zdjęć, negatywów, listów, druków ulotnych, legitymacji, szkiców, rysunków, planów, pocztówek, map, przedmiotów codziennego użytku czy elementów wyposażenia wojskowego. Jest więc okazja niezwykła, by pokazać wszystkim pamiątki, które tak cenne są dla naszej społeczności i dla przyszłych pokoleń!

Co ciekawe, skany pamiątek zostaną przekazane pod obrady jury, które posiadaczy najwartościowszych obiektów nagrodzi nagrodami pieniężnymi, przede wszystkim za to, że pieczołowicie je przechowali i ocalili od utraty. 

 

W następnym etapie akcji wszystkie zakwalifikowane do konkursu pamiątki zostaną opisane i w formie wirtualnej kolekcji opublikowane na portalu cyryl.poznan.pl.

Ale to nie koniec - obiekty nagrodzone i wyróżnione zostaną pokazane na wystawie w Poznaniu (w grudniu 2018 roku), a w 2019 roku w pozostałych 11 miastach, które w akcji wzięły udział. Może się jednak zdarzyć i tak, że właściciel zdjęcia, dokumentu czy listu będzie chciał je przekazać do muzeum czy archiwum. Będzie miał taką możliwość, składając na miejscu odpowiednią deklarację. Warto w tej akcji wziąć udział, chociażby dlatego, aby w wirtualnym i rzeczywistym świecie opowiedzieć o pradziadku lub dziadku powstańcu. Jesteśmy im to winni.

Szczegółowych informacji o zbiórce w Poznaniu i wielkopolskich miastach (Obornikach, Chodzieży, Ostrowie Wielkopolskim, Nowym Tomyślu, Kępnie, Jarocinie, Lesznie, Zbąszyniu, Gnieźnie, Wągrowcu i Kościanie) udziela Biuro Poznań - kontakt 61 646 33 44.

Koordynatorkami akcji w Zbąszyniu są pracownice Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu: Magdalena Rożek i Anita Rucioch-Gołek (tel. 68 3860 700).

Regulamin akcji i karta zgłoszenia: tutaj