Spacer "Ulicami Zbąszynia do Niepodległej" (10.11.2018, g. 15.00)

W sobotę 10 listopada zapraszamy na wspólny spacer ulicami Zbąszynia z lokalnym przewodnikiem, Łukaszem Kwaśnym, członkiem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Zbąszyniu.

Spacer przygotowywany jest specjalnie na okazję 100. rocznicy odzyskania niepodległosci i jest częścią projektu "Ulicami Zbąszynia do Niepodległej". Spotykamy się pod domem kultury o godz. 15.00 i wspólnie spacerujemy w kierunku biblioteki, słuchając róźnych historii związanych z powstaniem. W bibliotece czeka na nas poczęstunek, ciepła kawa i herbata, a następnie wykład doktora Zdzisława Kościańskiego pt. "Bohaterowie Niepodległości", także przygotowywany specjalnie na tę okazję. Wykład przybliży sylwetki lokalnych bohaterów powstania, szczególnie tych, których nazwiska noszą w nazwie zbąszyńskie ulice.

Łukasz Kwaśny - lokalny pasjonat historii regionu, szczególnie interesuje się okresem miedzywojennym, w tym Powstaniem Wielkopolskim. Członek Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Zbąszyniu.

dr Zdzisław Kościański - polski historyk, regionalista, pisarz i doktor nauk humanistycznych. Autor blisko 500 publikacji naukowych i popularnonaukowych w tym kilkunastu książek. Obszar jego zainteresowań stanowi historia Polski pierwszej połowy XX wieku, w szczególności dzieje kawalerii, powstania wielkopolskiego 1918-1919 oraz Wielkopolski. Inicjator wielu sesji naukowych i popularnonaukowych również adresowanych do młodzieży; moderator licznych wystaw m.in. "Kawaleria polska 1918-1947", "Nowotomyślanie w wojnie 1939 roku", "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919". Opracował wiele biogramów powstańców m.in. na łamach zbiorowych biografii wydawanych przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, pod tytułem Powstańcy wielkopolscy... Biogramy uczestników powstania wielkopolskiego 1918/1919. Współinicjator powstania w Zbąszyniu Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.