"Szaliki niepodległości"

Na zbąszyńskich ulicach pojawiły się jeszcze w grudniu z okazji 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego nie tylko flagi powstańcze. W kilku miejscach chętnie odwiedzanych przez mieszkańców i turystów pojawiły się także biało-czerwone „szaliki niepodległości”. Przypominają one nie tylko o rocznicy zwycięskiego powstania, ale także o 99. rocznicy powrotu Zbąszynia do macierzy, którą świętowaliśmy 17 stycznia.

A wszystko za sprawą kilku pań z Klubu Robótek Ręcznych, który działa w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu: pani Hani, pani Krystyny i pani Marii. Wydziergały na drutach szaliki, które następnie otuliły pomnik młodego koźlarza na Rynku, pomnik Karola Wojtyły w kajaku nad rzeką, drewnianą rzeźbę anioła – opiekuna ptaków – stojącą przy wejściu do biblioteki, a także pompę stojąca na Rynku. Teraz niektórzy przechodnie się dziwią: na co te szaliki? Ale też taki był cel happeningu, by zwrócić uwagę, by dać powód do refleksji. Może za rok więcej szalików pojawi się na zbąszyńskich ulicach, w końcu 17 Stycznia 2020 roku Zbąszyń będzie obchodził 100 rocznicę powrotu do Polski.

(arg)