Jest już projekt mikrobibliotek plenerowych!

W piątek 22 marca spotkali się z uczestnicy warsztatów "Projektowanie mikrobibliotek" w niezwykłym, inspirującym miejscu - w siedzibie Akademii Dobrego Montażu PORTA w Zbąszyniu na ulicy Sportowej. Tutaj powitali wszystkich gospodarze obiektu, pani Marlena i pan Szymon Kwaśnik, właściciele firmy „SKDP Kwaśnik”. Dzieci przy mocnym wsparciu starszych koleżanek-wolontariuszek (Ani, Asi, Moniki i Dominiki), ósmoklasistek ze szkoły w Przyprostyni, oraz dorosłych opiekunów zaprojektowały prototypy pięciu mikrobibliotek plenerowych, które wkrótce staną w Zbąszyniu, aby wspierać ideę darmowej, społecznej wymiany książek. Wszystkie mikrobiblioteki będą miały fasady nawiązujące do charakterystycznych zbąszyńskich budynków.

Ich wybór nie był łatwy: okazało się, że charakterystycznych miejsc jest w okolicy mnóstwo. Na samym początku prowadzący spotkanie, Szymon Kwaśnik i Anita Rucioch-Gołek, kierownik biblioteki, nakreślili dzieciom zasady tworzenia takich projektów: pan Szymon powiedział o zasadach technicznych tworzenia prototypu, który ma być później wykonany w warsztacie stolarskim, pani Anita zaprezentowała dzieciom ideę bookcrossingu i różne biblioteki plenerowe powstałe na całym świecie (możne je obejrzeć na profilach społecznościowych, wpisując hasztag #littlefreelibrary). Uczestnicy warsztatów mieli dostęp do przeróżnych materiałów plastycznych i stolarskich, a na zajęciach królowała twórcza, inspirująca atmosfera. Przestrzeń warsztatowa Akademii Dobrego Montażu PORTA służyła dzieciom w realizacji ich pomysłów. Organizatorzy przygotowali też poczęstunek: była woda i owoce, a kto bardziej zgłodniał (a po dwóch godzinach pracy głodni byli już prawie wszyscy), częstował się pizzą zasponsorowaną przez bank Santander. Na szczęście pomysłów i sił wystarczyło aż do godziny ósmej, czyli do samego końca. Efekty prac w poszczególnych zespołach mogli podziwiać rodzice, którzy przyjechali wieczorem po swoje pociechy.

Teraz firma Szymona Kwaśnika zajmie się produkcją biblioteczek plenerowych. Dzieci zostaną zaproszone na warsztaty jeszcze raz, by pomalować drewniane budki zgodnie z pierwotnym projektem. I wtedy będzie można umieścić biblioteczki w przestrzeni miasta, by służyły mieszkańcom.

Warsztaty plastyczne poprowadziła pani Aurelia Wolińska-Waligóra, a wspierali ją bibliotekarka, pani Mariola Głuszek (na co dzień prowadzi w bibliotece Klub Robótek Ręcznych) i panie pracujące w zbąszyńskim oddziale Santander Bank Polska z panią Magdaleną Mnich-Witkowską, p.o dyrektora oddziału.

Warsztaty są częścią projektu, który realizuje Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu w programie "Tu mieszkam, tu zmieniam 2018" Fundacji Santander Bank Polska. Na projekt pt. „Zbąszyński bibliorower i plenerowe mikrobiblioteki jako promocja czytelnictwa i aktywizacja społeczna mieszkańców Gminy Zbąszyń" otrzymano od Fundacji grant w wysokości 10 000 zł. Pomysłodawczyniami projektu są Anita Rucioch-Gołek i Mariola Głuszek, pracownice Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu.