Młodzi rządzą w kuchni: szagówki i plyndze all inclusive

Czy kuchnia regionalna, zapomniane potrawy i receptury na dania znane wszystkim z domów naszych babć mogą być atrakcyjne dla młodzieży? Okazuje się, że jak najbardziej! Projekt „Szagówki i plyndze- kuchnia regionalna all inclusive” to kolejne działanie zbąszyńskiej Biblioteki Publicznej w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego „Równać szanse”.

Od lutego tego roku 15 uczniów z czterech szkół z gminy Zbąszyń uczestniczy w projekcie o tematyce kulinarnej, który ma im przybliżyć dawne smaki regionu. Podczas zajęć warsztatowych związanych z gotowaniem pomagają im panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Nądni i Przyprostyni, poświęcając młodym swój wolny czas i dzieląc się wielopokoleniową wiedzą oraz udostępniając kuchnie na salach wiejskich. Do tej pory młodzież poznała receptury i samodzielnie przygotowała m.in. szneki z glancem, pyry z gzikiem, plyndze, szagówki, zawijane rolady ze schabu, placek na modziach z okruchelami, zupę z korbola, babciny jabłecznik, sine kluski i zupę „kwaśne jaja”. Przed uczestnikami projektu jeszcze kilka spotkań warsztatowych, również związanych z fotografią kulinarną, gdyż na sam koniec projektu zaplanowana jest prezentacja katalogu „Smaki Ziemi Zbąskiej”. Poza fotografiami znajdą się w nim także przepisy na każdą z potraw. Zakończenie działań projektowych przewidziane jest na koniec lipca. Działania młodych można obserwować na profilu fejsbukowym projektu: https://www.facebook.com/Szag%C3%B3wki-i-plyndze-kuchnia-regionalna-all-inclusive-2108400952715713/

i na Instagramie: https://www.instagram.com/szagowkiiplyndze/

 „Równać szanse” jest realizowany przez Bibliotekę Publiczną już po raz czwarty. Tematyka projektów zawsze związana jest z miastem i regionem, a przeprowadzone są w taki sposób, by młodzi ludzie w wieku od 13 do 19 lat mieli możliwość kreatywnie zaprezentować swoim rówieśnikom oraz mieszkańcom Zbąszynia naszą historię czy dziedzictwo kulturowe. Wcześniej grupy projektowe zajęły się m.in. życiem i działalnością Antoniny Woźnej, lokalnymi legendami, które wydane zostały w formie audiobooka oraz historią i przebiegiem Powstania Wlkp. na terenie gminy zamieszczoną na stronie internetowej gminy w specjalnej zakładce „Wirtualny spacer powstańczym szlakiem”. Koordynatorką wszystkich młodzieżowych projektów jest bibliotekarka, Magdalena Rożek.

(zdjęcia i tekst: Magdalena Rożek)