Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych po raz drugi w Zbąszyniu

        W sobotę 8 czerwca miłośnicy rękodzieła spotkali się w przestrzeni miejskiej – ogródku PUBu Stara Piwnica w Zbąszyniu. To święto obchodzone  w drugą sobotę czerwca, zapoczątkowane zostało w 2005 roku przez Danielle Landes. Aktualnie jest obchodzone na całym świecie i coraz więcej miast w naszym kraju włącza się w propagowanie tego święta.

       Zarówno szydełko jak i druty to rodzaje rękodzieła, które nie wymagają interakcji z innymi. Zdarzyć się więc może, że przez całe lata poświęcać będzie się im czas, nie zdając sobie sprawy, że w mieszkaniu piętro wyżej mieszka ktoś dzielący tą pasję. Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych daje więc okazję do wyjścia na zewnątrz i spotkania ludzi o podobnych zainteresowaniach. Podzielenia się wiedzą wymianą doświadczeń, nawiązaniu znajomości, łączeniu pokoleń, przekazywaniu pasji młodszym. 

 

     Panie z zajęć klubu „Robótki Ręczne” w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu i współorganizator – sponsor materiałów -  włóczki – zbąszyńska pasmanteria „Luktus” podjęły wspólną inicjatywę, powstało 136 kolorowych kwadratów wykonanych na szydełku. Zostaną one połączone w mozaikę i przyozdobią „Drzewo pamięci”, które znajduje się na terenie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Garczyńskiego przy ZS nr 1 w Zbąszyniu. 

      Łączymy przyjemne z pożytecznym: od roku Panie spotykające się na zajęciach w bibliotece  zaangażowały się w pomoc Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” w Poznaniu „dziergają” ciepłą odzież: szaliki, czapeczki, skarpetki… itp. Wszystko dla dzieci z Afganistanu, ale też do wielu krajów w Afryce, w której górskich rejonach nocami temperatura spada poniżej zera. Pierwszą wysyłkę planujemy z końcem czerwca, apelujemy również za pomocą tego artykułu o przyłączenie się do akcji poprzez zbiórkę włóczki dobrej gatunkowo nadającej się na wyrób ciepłej odzieży dla dzieci. Wszelkie pytania prosimy kierować pod nr tel. 68 3860 700. 

Zobacz galerię zdjęć

/tekst: koordynatorka akcji i opiekunka klubu: Mariola Głuszek/