Czapki dla dzieci z Afganistanu w prezencie od Biblioteki

Akcja „dziergania” ciepłych czapek dla Dzieci z Afganistanu w Polsce trwa już od ośmiu lat, a Włóczkersów (nazwa pochodzi od włóczki, czapek, rękawiczek) wciąż przybywa. Do ich grona od roku dołączyli uczestnicy klubu „Robótki Ręczne” w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu.

      O pomoc dla dzieci zwrócili się przebywający na misji polscy żołnierze. Śmiertelność w Afganistanie jest wyższa niż w Afryce, ale wszyscy o tym nie wiedzą. Zimy są tam srogie, dzieci chodzą cienko ubrane z gołymi główkami i nóżkami. Fundacja Redemptoris Missio  z Poznania wysyła pomoc do Afganistanu. Produkcję czapek zapoczątkowała urszulanka siostra Cecylia Śmiech, która do transportu środków medycznych i odzieży postanowiła dołączyć nakrycia głowy.

W ubiegłym tygodniu nasz biblioteka wysłała dwie paczki na adres Fundacji. Panie w trakcie zajęć w bibliotecznym klubie i w zaciszu domowym wydziergały 117 kompletów ubranek. Jesteśmy dumni z siebie, że można połączyć przyjemność z czymś pożytecznym, cytując za jedną z osób zaangażowanych: „Dzierganie zmienia życie tych, którzy pomagają. Jest remedium na codzienne troski”.

   Teraz odpoczywamy, mamy przerwę wakacyjną, ale zapewne spotkamy się w przestrzeni miejskiej w „Strefie Biblioteki na Plaży”. Zapraszamy tam osoby chętne do wspólnego dziergania! 

   Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja organizuje m.in. wysyłanie do pracy na misjach polskiego personelu medycznego oraz wysyłkę leków, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego.

 

                                                           Tekst: koordynatorka projektu, Mariola Głuszek