Pierwsza Noc Bibliotek za nami

W sobotę 30 maja w naszej Bibliotece Publicznej odbyła się I Noc Bibliotek, ogólnopolska impreza, która jest kampanią czytelnictwa i zarazem akcją „odkrywania” biblioteki jako miejsca aktywności kulturalnej. Drzwi biblioteki otworzyliśmy o godzinie 18.00. Chcieliśmy, aby tegoroczna edycja przebiegała pod nazwą „Fantastyczna Noc Bibliotek”, dlatego zaproponowaliśmy odwiedzającym  nas czytelnikom szeroko rozumianą fantastykę: od bajek i baśni, przez świat gier komputerowych, zwariowany świat powieści fantasy Terry’ego Pratchetta, aż po magiczny świat wyobraźni i emocji  bohaterki filmu „Czekolada”.

Zaczęliśmy od „Bajek po angielsku”. Zajęcia z dziećmi poprowadziła Magdalena Heinke ze Szkoły Języków Obcych Dialog. Najpierw spotkały się dzieci młodsze, później trochę starsze – i wszystkie świetnie poradziły sobie z rozumieniem bajek, powtarzaniem słów. Bardzo podobała nam się nauka angielskiego przez zabawę z książką!

W tym samym czasie w sali konferencyjnej spotkali się zainteresowani rodzice, którzy wzięli udział w warsztatach „Jak czytać dzieciom? – podstawy z biblioterapii dla Rodziców”. W zagadnienie wprowadziła pani Mariola Głuszek, która od wielu lat pracuje w wypożyczalni dla dzieci, dlatego mogła podzielić się swoją zawodową wiedzą teoretyczną, jak i praktyczną. Rozmawialiśmy także o naszych osobistych, bo z punktu widzenia rodziców, doświadczeniach lekturowych w pracy z dzieckiem.

Od godziny 18.00 rozgrywał się w czytelni internetowej Turniej Drużynowy Gry Komputerowej „KOGAMA”, który pomogli nam zorganizować nasi stali użytkownicy: Dawid i Filip. W turnieju udział wzięli chłopcy ze szkoły podstawowej. Zarówno dla organizatorów turnieju, jak i dla jego uczestników, w nagrodę poczęstunek przygotowała pobliska Smażalnia Ryb „U Wabika”.

Na korytarzu mogliśmy obejrzeć wystawę prac plastycznych. Prace powstały w wyniku warsztatów dla dzieci prowadzonych przez bibliotekę niedawno w ramach Tygodnia Bibliotek „Piszemy książkę! - Legendy zbąszyńskie”.

O godzinie 19.00 odbyło się wspólne czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima, które oficjalnie otworzyło Noc Bibliotek w całej Polsce. Oczywiście nie mogło zabraknąć tego punktu programu w zbąszyńskiej bibliotece. "Lokomotywa" jest wierszem znanym chyba wszystkim: przypomina nam, jak wielką radość daje lektura dobrej książki, ile radości czerpaliśmy z książek w dzieciństwie.

Zaraz po tym czytelniczym happeningu zaczęła się gra biblioteczna „Zagadki biura detektywistycznego Lassego i Mai” przygotowana przez Magdalenę Rożek. Uczestnicy gry musieli rozwiązać różnego rodzaju zagadki, rebusy, krzyżówki, których inspiracją były przygody pary książkowych detektywów z serii bardzo lubianej przez najmłodszych czytelników. Kolejne zadania były ukryte w różnych zakamarkach biblioteki i ich poszukiwanie dawało dzieciom największa frajdę.

Dla dorosłych czytelników specjalny wykład i bogatą prezentację na temat twórczości Terry’ego Pratchetta przygotował Krzysztof Kotecki, który fascynuje się literaturą stworzoną przez autora cyklu „Świat Dysku”. Nasz gość nie tylko opowiedział o świecie i bohaterach tego cyklu powieściowego, ale zaprezentował zbudowaną przez siebie makietę przedstawiającą „Niewidzialny Uniwersytet” - największą uczelnię magiczną w fikcyjnym świecie stworzonym przez Terry'ego Pratchetta . Makieta, dzięki uprzejmości Krzysztofa Koteckiego, pozostanie w bibliotece w czytelni na parterze i będzie cieszyć oko większego grona czytelników.

Nocy Bibliotek towarzyszyła akcja „Przynieś książkę do biblioteki” – na specjalnej półce można było postawić przyniesione książki/filmy na DVD/programy edukacyjne/audiobooki - dary dla biblioteki.  U nas ta akcja wciąż trwa!

Kameralnej atmosferze zbąszyńskiej Nocy Bibliotek towarzyszyła filiżanka kawy lub herbaty z ciastkiem owsianym lub czekoladową muffinką w komplecie dla każdego odwiedzającego. Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu za to spotkanie! Mamy nadzieję, że nasze grono się powiększy, bo biblioteka jest właśnie „NASZA” – piękna, przestronna: każdy może w niej znaleźć coś dla siebie.